HABERLER

HABER LİSTESİ

Sağlık çalışanlarımıza gönül borcumuz var. Salgında kendilerini siper ederek aramızdan ayrılan
sağlık çalışanlarımızın geride kalan çocukları hepimize emanet. Borusan Mannesmann olarak Türk
Eğitim Vakfı tarafından oluşturulan Korona Kahramanlarına Vefa Burs Fonu'nu destekliyoruz.

 

Siz de buraya tıklayıp bağış yaparak bu öğrencilerin eğitimine destek olmaya davet ediyoruz.

Borusan Mannesmann, yeni uygulaması Boru Hattı ile mekanik tesisat sektörü profesyonellerinin çelik boru ile ilgili bilgi alabileceği güçlü bir kanal  sunuyor. Üstelik uygulama içinde hesaplamalar ve sektörle ilgili haberler de yer alıyor!


Türkiye çelik boru pazarının lideri Borusan Mannesmann, demir-çelik sanayinin dijital teknolojileri süreçlerine en hızlı adapte eden şirketi olarak paydaşlarına farklı çözümlerle ulaşmaya devam ediyor. Şirket mekanik tesisat sektöründe çalışan mühendis ve uzmanların Borusan Mannesmann ürünlerine, bayilerine ve satış yöneticilerine daha kolay erişmelerini mümkün kılan yeni bir uygulamayı hizmete sundu. Boru Hattı adı verilen yeni uygulama mekanik tesisat sektöründe çalışan inşaat firmalarının mekanik koordinatörlerinin, mekanik proje firmalarında çalışanların ve mekanik taahhüt şirketlerindeki mühendis ve satın alma görevlilerinin yoğun iş tempolarını azaltan, hayatlarını kolaylaştıran çözümlern getiriyor.


Borusan Mannesmann bir tık ötede!


Boru Hattı uygulaması içerisinde güncel, sektörel ve finansal haberlerin paylaşılacağı bir akış yer alırken boru metraj ve hacimlerini hesaplayan bir hesap makinesi ve güncel fiyat hesaplama araçları üzerinden de teklif alma süreçlerini hızla yürütebilecekler. Kullanıcılar ayrıca kendilerine en yakın Borusan Mannesmann bayisine erişebilecek, kişiye özel satış yöneticilerine tek tıkla ulaşabilecek ve Borusan Mannesmann katalogları, kalite belgeleri, ürün değerlendirme ekranları ve satışı yapılan boruların kimlik kartı olarak adlandırılabilecek MTC belgelerine de hızla erişebilecekler.


Borusan Mannesmann tarafından hazırlanan mobil uygulamaya üyelikle ve üye olmadan katılmak mümkün. Ancak uygulama üye olan kullanıcılara özel olarak satış yöneticisi atanması ve talep listelerinin teklif dosyası haline getirilmesi vb bir çok farklı avantaj da sunuyor.


Uygulama tüm mekanik tesisat profesyonellerinin Borusan Mannesmann’a kolayca ulaşabilmelerini, ürünler hakkında detaylı bilgi alabilmelerini, mekanik tesisat sektöründeki gelişmelere, finans ve ürün haberlerine mobil iletişim cihazları üzerinden erişim sağlamalarını hedefliyor.

Dijital dönüşümün öncü şirketlerinden Borusan Mannesmann, Kovid-19 salgınında çalışanlarını korumak için “Sağlık Olsun” adında bir uygulama geliştirdi.

“Çalışanımı korurum, işimi korurum, paydaşımı korurum” felsefesiyle Kovid-19 salgınıyla mücadele eden Türkiye çelik boru pazarının lideri Borusan Mannesmann, çalışanları için yeni bir uygulama geliştirdi. “Sağlık Olsun” adı verilen uygulama, yazılım algoritmasıyla virüs bulaşmasını önlemede alarm işlevi görüyor.

 

Risk potansiyelini önceden tespit ediyor

Ofise/tesise gelmeden önce risk potansiyellerini tespit edebilseydik neler olurdu? Sorusundan yola çıkılarak geliştirilen “Sağlık Olsun” uygulaması, evdeyken birkaç basit soruyu cevaplayarak, ofise veya tesise gelmeden risk tespitinin yapılabilmesini ve böylece virüs bulaşma potansiyelinin önüne geçilmesini sağlıyor. Her çalışan uygulama üzerinden günlük soruları cevaplıyor ve uygulamanın analizleri sonucunda en ufak belirti, iş yeri sağlık personellerine bilgi olarak gidiyor. Sonrasında daha fazla bilgi almak ve tavsiyelerde bulunmak üzere ilgili çalışanla iletişime geçiliyor. Doktorlar uygulama aracılığıyla iyileştiklerini onaylayana kadar, belirti şüphesi olan çalışan servis kullanamıyor ve tesise giremiyor.

 

Uygulama bunun yanında servislerde koltuk takibi yaparak hem koltuklarda oturanlar arasındaki mesafeyi optimize ediyor, hem de olası vaka durumlarında temaslıların takibinde büyük rol oynuyor. Servislerde yer alan barkod, araca binerken çalışanlar tarafından okutuluyor ve ekranda koltuk numarası beliriyor. Sürücünün onayıyla beraber çalışan belirtilen koltuğa oturuyor ve seyahatini gerçekleştiriyor. Ertesi gün uygulama üzerinden servis kullanıp kullanmayacağını belirtiyor ve uygulamanın algoritması aynı araçta ve koltukta 1,5m’lik sosyal mesafeyi ayarlıyor.

Borusan Mannesmann; Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan sanayi sektöründe çarkların dönmesi için Covid-19 sürecinde de üretmeye ve ülke ekonomisine değer katmaya devam ett’. Borusan Grubu’nun “çalışanımı korurum, işimi korurum, paydaşımı korurum” temel prensipleri çerçevesinde sağlıkla üretimlerine devam eden şirketimiz bu süreçte bir dizi önlemler aldı.

 

 • Şirket İcra kurulu üyeleri, İnsan Kaynakları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kurumsal İletişim, Sağlık Birimi, Fabrika Direktörlerinin katılımından oluşan “COVID-19 Kriz Yönetim Grubu” tüm şirketlerimizde kurulup, bu grubun yönlendirmesiyle Acil Durum Planı, Vaka Hareket Planları ve Risk Değerlendirmeleri hazırlandı.

 
#ÇalışanımıKorurum

 

 • Ofislerde işlerini uzaktan yürütebilecek olan çalışanlarımız hızla evden çalışma modeline geçirilmiş, ayrıca üretim tesislerinde kronik rahatsızlığı olan hassas risk grubundaki çalışanlarımız izne ayrılarak, çalışma sahasında birlikte çalışma oranı azaltıldı.

 

 • Henüz ülkemizde vaka görülmeden çalışanlarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla Covid-19 salgını ile ilgili elde edilen Sağlık Bakanlığının verileriyle tutarlı bilgiler ve uygulamalar e- mail, SMS, dijital ekran, poster vb uygulamalarla çalışanımıza iletildi. Ayrıca çalışanlarımız ve ailelerinin kullanımı için hijyen kitleri hazırlanıp gönderilerek ailelerin de konu hakkında farkındalıkları artırılmaya çalışıldı. Çalışanlarımızın telefonla birebir takibi yapılarak koruyucu ve önleyici hekimlik çalışmaları en üst düzeye çıkarıldı.

 

 • Çalışanlarımızla dijital iletişimimiz en üst düzeye çıkarıldı. Şirket liderinin dönemsel paylaşımlarının yanısıra, şirket doktorları ve psikologlarla paylaşımlar düzenlendi, düzenleniyor.

 

 • Şirketlerimizi tüm ofis, üretim alanları ve toplantı odaları gibi ortak alanlarında en üst seviye hijyen protokolü uygulamaya alındı, dezenfeksiyon ve havalandırma filtresi temizlik sıklığı artırıldı. Üretim alanlarının ve ofislerin belirli aralıklarla doğal yolla havalandırılması sağlandı. Genel alanlarda, servislerde ve şirket araçlarında özel ozon dezenfeksiyonu uygulanıyor ve her vardiya değişiminde dezenfeksiyon çalışmaları düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

 

 • İşyeri genelinde çalışanların sosyal mesafelerini korumak amacıyla ofislerde ve dinlenme alanlarında yeni düzenlemeler yapıldı.

 

 • Şirket araçları, servisler, şahsi aracıyla gelenler, ziyaretçiler vb. herkes için fabrika girişlerine temassız cihazlarla ateş ölçümleri yapılıyor.

 

 • Tüm çalışanlar için servislerde ve üretimde tıbbi maske kullanım zorunluluğu getirildi. Her gün belli sayıda tıbbı maske çalışanlarımıza dağıtılmaya başlandı ayrıca ek ihtiyaç olması durumunda istasyon noktalarından karşılayabilecekleri şekilde koordinasyon yapıldı. Tıbbı maskelerin güvenli bir şekilde bertarafı için tüm alanlara maske atık kutuları yerleştirildi.

 

 • Soyunma dolaplarında muhafaza edilen iş kıyafetlerinin temizliği için dışarıdan alınan kuru temizleme hizmetleri ve gerekli olduğu durumlarda çalışanların ek kıyafet teminleri yeniden düzenlendi.

 

 • Ofisler, üretim alanları ve el temasının sık olduğu yerlerin (kapı kolları, merdiven tırabzanları, toplantı odaları, WC’ler vb.) temizlenme sıklığını yeniden düzenlendi.

 

Ulaşım Önlemleri

 

 • Servis araçlarında sosyal mesafeyi göz önünde tutarak tek ve çapraz oturma düzenine geçildi. Vardiya saatlerini yeniden düzenlenerek, servis sayıları artırıldı ve servisi aynı anda kullanan kişi sayısı azaltıldı. Servis seyahat süresince araç içerisinde şoför ve tüm yolcuların cerrahi maske takmalarını zorunlu hale getirildi. Tüm ekibe günlük maskeler dağıtılıyor ve servis araçlarında el dezenfektanı kullanımı mecburi hale getirildi.

 

Ortak Alan Önlemleri

 

 • Yemekhanede tek kullanımlık, paketli içme suyu, peçete, tuz vb. ürün kullanımına geçilerek bulaşma riskini minimuma indirildi. Çalışanların yemek saatleri değiştirilerek aynı anda mekanı kullanan çalışan sayısı azaltıldı.

 

 • Yemekhane sırasına sosyal mesafeyi belirleyen işaretlemelerle birlikte parmak izi okuyucular iptal edilerek tamamen kart basma sistemine geçildi ve yüzey temasları en aza indirildi. İlave kapılar oluşturularak giriş çıkışlarda sosyal mesafe kuralını aşma riski düşürüldü.

 

Dijital Uygulamalar

 

 • Olası bir vaka durumunda bulaşma riskini minimize etmek, temaslı çalışanlarımızı hızlı bir şekilde izole edebilmek için şirketlerimizde çalışanlarımızın kullanımı için farklı mobil uygulamalar ve barkod okuyucu sistemleri devreye alındı.

 

#İşimiKorurum

 

 • İlk vaka itibariyle tüm paydaşlarımızla yeni çalışma düzenlerimiz ve şirketlerimizde aldığımız önlemler paylaşıldı.

 

 • Tüm paydaşlarımıza tesislerimizin üretim süreçleriyle ilgili bilgilendirmeler yapıldı, dönemsel olarak yapılıyor.

 

#PaydaşlarımıKorurum

 

 • Ofis ve tesislerimize dışarıdan tüm ziyaretler ertelendi, önemli ziyaretler belirli ISG protokolleri çerçevesinde gerçekleştirilmeye başlandı.

 

 • Tüm müşteri, tedarikçi ve üçüncü partilerle görüşmeler ikinci bir karara kadar dijital ortama taşındı. Yüksek katılımlı tüm organizasyonlar, şirket aktiviteleri ertelendi. 

Türkiye çelik boru pazarının lideri, Avrupa’nın önemli oyuncusu Borusan Mannesmann’da önemli bir üst düzey atama yapıldı. Muammer Kızılaslan Dijital Teknolojiler Genel Müdür Yardımcılığı ve İcra Kurulu Üyeliği görevine getirildi.

 

Muammer Kızılaslan kariyerine 2005 yılında Alman Bechtle şirketinde Müşteri Yöneticisi olarak başladı. 2006 yılında İş Zekâsı Çözümleri Kıdemli Proje Yöneticisi olarak BSH şirketinin Münih birimine katılan Kızılaslan, yaklaşık 5 yıl bu görevi sürdürdükten sonra 2011 yılında aynı şirketin Türkiye’deki İş Zekâsı Yetkinlik Merkezi Başkanı olarak atandı. 5 sene bu görevi yürütmesinin ardından tekrar Münih’e dönerek 2015-2017 yılları arasında BSH Küresel İK İşgücü Süreçleri Başkanlığı görevini yürüttü. Kızılaslan 2017-2018 yıllarında BSH’nın önce İtalya Milano Bilgi Teknolojileri Birim Başkanlığı, daha sonra da T-MEA-CIS Bölgesel Bilgi Teknolojileri Fabrika ve Tedarik Zinciri Çözümleri Birim Başkanlığı yaptı.1 Kasım 2019’da Borusan Mannesmann’a katılan Kızılaslan Dijital Teknolojiler Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam ediyor.

 

Kızılaslan, Köln Üniversitesi Ekonomi ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunudur.

Dünyaca ünlü sanatçı ve besteci Mercan Dede, Borusan Mannesmann’ın 60’ıncı yılı vesilesiyle yepyeni bir özel çalışmaya imza attı. Sanatçının Borusan Mannesmann’ın Türkiye’deki tesislerinde kaydedilen üretim seslerini kullandığı bestede, ney sesi zanaatın ve uzmanlığın sesine karışıyor.

 

Sufî müzik geleneğini ve dokusunu çağdaş müziğin tınılarıyla yeniden geliştiren dünyaca ünlü müzisyen ve besteci Mercan Dede, Borusan Mannesmann ile bir yeniliğe imza attı. Sanatçı bu yıl 60’ıncı yılını kutlayan Borusan Mannesmann’ın Türkiye’deki fabrikalarında çalışan zanaatkarların ürettiği 100’ü aşkın sesi kullanarak yeni bir müzik çalışması yaptı. Ney sesinin tesisteki boru üretim sesine karıştığı besteye özel bir video çalışması da hazırlandı.

 

Bir borunun üretiminde ne kadar uzmanlık ne kadar mühendislik; bilim, teknoloji ve yatırım olduğunu vurgulayan çalışma, çelik boru üretiminin müziğini dinleyicilere duyuruyor.

 

Mercan Dede tarafından hazırlanan çalışmayı, Youtube linkinden dinlemek mümkün.

 

Mercan Dede projeyle ilgili şunları söyledi:

“Çelik boru üretim gibi hem insan gücünü hem de teknolojiyi bir arada barındıran bir işi sanata dönüştürme fikri beni çok heyecanlandırdı. Hakikaten de günlük akışta bir sanayi tesisinden çıkan seslerin bu kadar güzel bir melodiye dönüşebilmesini hayal edemezdim. Benim de çok keyif aldığım bir proje oldu.”

 

Projeyi değerlendiren Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey şunları söyledi:

“Borusan Mannesmann 60 yıldır çelik boru üretiyor. Çelik boru gündelik hayatımızda hemen hemen her yerde kullanılan ancak çok standart gibi görünen bir sanayi ürünü. Oysa üretiminin her aşamasında bilgi, yetkinlik, teknoloji, alın teri ve uzmanlık var. Arkasında işlerine ve Borusan Mannesmann markasına gönül vermiş olan arkadaşlarımızın özverili çalışmaları var. Biz işimizi her zaman bir sanat gibi gördük ve ona bir sanatçı titizliğiyle yaklaştık. Bu sanatı icra edenler; tecrübe, yetenek ve emekleriyle 60 yıldır sahnedeler. Mercan Dede ile hayata geçirdiğimiz bu proje de işimizin sanat yönünü vurgulayan bir çalışma oldu. Projemize katkısından ötürü Mercan Dede’ye teşekkür ederim.”

Çelik boru sektöründe Türkiye’de pazar lideri olan ve dünyanın önemli oyuncuları arasında yer alan Borusan Mannesmann, 2018 yılında sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında güçlü bir performans gösterdi. Şirket su tasarrufunda ve atık yönetiminde çok önemli mesafe kat ettiğini açıkladı.

 

Su kullanımında büyük tasarruf

2018’de Borusan Mannesmann’ın önceliklerinden biri galvaniz hatlarında kimyasal değişikliği ile kullanılan su miktarının azaltılması oldu. Galvaniz hatlarında kullanılan krom içerikli kimyasalın değiştirilmesi ile pasivasyon işlemi için kullanılan 2 havuz su miktarı tek havuza düşürüldü. Yapılan bu iyileştirme ile kullanılan su miktarı günde 30 tondan 200 kg seviyesine indirildi. Böylece yaklaşık olarak yıllık 9.300 ton su tasarruf edildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu miktarda su İznik ilçesinin 1 günlük ihtiyacını karşılayabiliyor.

 

Tehlikeli atık yönetiminde önemli başarı

Borusan Mannesmann ‘Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri’ çerçevesinde atıkların kontrolünü sağlayıp gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefleri doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen "Sıfır Atık Projesi’ni destekleyerek bu konuyu da öncelikleri arasına aldı. Tehlikeli atıkların geri kazanımı üzerine çalışan İSG ve Çevre Departmanı, 2018 yılında oluşmuş tehlikeli atıkların %99,99’u geri kazanım tesislerine gönderilmesini sağladı. Böylece bu atıklar hammadde ya da yakıt olarak tekrar imalat ve üretim süreçlerine kazandırılmış oldu. Türkiye koşullarında tehlikeli atıkların % 0,01’lik kısmı geri kazanılamıyor. 

Şirket ayrıca atık yönetiminde 3R kavramını geliştirdi. Borusan Mannesmann Boru Spiral Dış Kaplama Tesisinde atık miktarını azaltmak amacıyla kullanılan sistemin (Reduce) etkinliği 2018 yılında arttırılarak yıllık yaklaşık 30 ton kadar toz epoksi boya yeniden kullanıldı (Reuse). Yeniden kullanım sonrası geri kalan tehlikeli atıklar ise önceki senelerde olduğu gibi çimento tesislerine ek yakıt olarak gönderilmediler. Bunun yerine, ambalajlanmasında yapılan küçük bir iyileştirme ile atık, boya üretiminde renklendirici olarak kullanılmak üzere geri dönüşüm tesislerine (Recycle) gönderildi. Bu yöntemle yıllık ortalama 155,5 ton atığın geri kazanımı sağlandı.  

 

Üniversite öğrencilerine bilgi desteği

Borusan Mannesmann ayrıca ABKY ve Gemlik Tesisinde, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği 4. Sınıf öğrencilerine Endüstriyel Kirlilik Önleme ve Tehlikeli Atık Yönetimi projeleri için kapılarını açarak proje sürecinde rehberlik yaptı. Böylece yeni nesillerin bilgi kazanımına katkıda bulunarak farkındalık sağladı.

“Dijital Çevre Yönetim Sistemi ve Çevremizi Değiştiriyoruz Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında genç çevre mühendisi adaylarının Borusan Mannesmann ABKY Tesisinde Dijital Çevre Boyut Analizi konusunda uygulama yapmaları sağlandı. Borusan Mannesmann’ın çevre yönetimi uygulamaları hakkında bilgi verilerek farkındalık oluşturuldu.  

Borusan Mannesmann proje ortaklığıyla, DekoGroup ile birlikte düzenlenen "Four Effects Mühendislik Buluşmaları", 10 Mayıs 2018 Perşembe günü Çırağan Sarayı Kempinski'de gerçekleştirildi.

 

Türkiye'de ilk kez yapılan ve her yıl tekrarlanması planlanan bu etkinlikte mekanik tesisat sektörünün dört ana aktörü; yatırımcılar, tasarımcılar, yükleniciler ve tedarikçiler bir araya geldi. İletişim ve görüş alışverişine olanak sağlayan, sektörde bilgi birikiminin artmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan "Four Effects Mühendislik Buluşmaları"nın ilki katılımcılar tarafından oldukça beğenildi. 

 

Borusan Mannesmann olarak mekanik tesisat sektörü profesyonellerine özel hazırladığımız Mekan platformunu anlattığımız etkinlikte, sektörün ihtiyacı olan interaktif bilgi paylaşımının yapılabileceği platformumuz yoğun ilgi gördü. ​

 

Borusan Mannesmann, son yıllarda ABD’de gerçekleştirdiği önemli hat borusu tedarik projelerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. 

 

Şirket, yeni boru hatları ile ABD’nin Teksas eyaletindeki Permian doğalgaz yataklarından çıkan gazın Atlantik Okyanusu kıyısındaki Corpus Christi’ye ulaştırılarak ABD gazının uluslararası pazarlara satılmasını amaçlayan bir proje üstlendi.

 

Projede Borusan Mannesmann’ın üstleneceği kısmın uzunluğu 368 kilometre olacak. Projenin kontrat bedeli ise 173 milyon ABD doları mertebesinde gerçekleşecek. Hat için gerekli 42” çapındaki boruların tamamı dünyanın en ileri teknolojiye sahip spiral boru üretim tesislerinden biri olan Borusan Mannesmann Gemlik tesislerinde üretilecek. Boruların 2018 yılı içerisinde sevk edilmesi planlanıyor.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey yaptığı yorumda;

 

“Borusan Mannesmann, başta boru hatları olmak üzere çelik boru sektörünün birçok alanında tüm dünyada bilinen ve aranan bir marka haline geldi. Halen, Türkiye’deki üreticiler arasında, Amerika’ya spiral kaynaklı hat borusu satışında tek kalifiye şirket Borusan Mannesmann’dır. ABD’de son 3 yılda prestijli ve yüksek tonajlı hat borusu işlerinde olağanüstü bir performans gösterdik ve takdir edilen bir marka olduk. Dünyada ilk defa, ABD’ye 445km ve Meksika’ya 120km olmak üzere deniz aşırı bir ülkeden her biri 24,5 metre boyunda hat borusu ihracatını ve sevkiyatını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Bu bakımdan, ABD ekonomisi için çok önemli olan ve hat güvenliği açısından uzmanlık ve güvenilirlik gerektiren böyle bir projeyi almış olmamız bizim için sürpriz değil. Yeni proje tonaj ve kontrat bedeli açısından şu ana kadar Borusan Mannesmann’ın aldığı en büyük projedir. Böyle bir projeyi üstlendiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Çelik boruda Türkiye’nin uluslararası bir markası olarak bir kez daha ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Borusan, dünya ticaretinde gün geçtikçe artan ve ciddi boyutlara ulaşan korumacı önlem girişimlerine direnerek, dünyanın en prestijli projelerine katma değerli enerji boruları ihracatını devam ettirmekte ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bu yoldaki çalışmalarına azimle ve kararlılıkla devam edecektir.” dedi.